Отзиви

СЪВРЕМЕННИ АСПЕКТИ В ПАТОГЕНЕЗАТА НА РЕВМАТОИДНИЯ АРТРИТ – второ издание (Университетско издателство Св. Климент Охридски, 1999)


Автор: проф. д-р Йордан Иванов Шейтанов, д.м.н., Ръководител на Клиника по ревматолоия при Медицински университет – София

за монография „Съвременни аспекти в патогенезата на ревматоидния артрит“ (второ преработено и допълнено издание) от Златимир Коларов
Рецензент: проф. д-р Йордан Иванов Шейтанов, д.м.н., Ръководител на Клиника по ревматолоия при Медицински университет – София

След успеха и изчерпването на първото издание на монографията „Съвременни аспекти в патогенезата на ревматоидния артрит“, като закономерна последица от актуалността на проблема и от продължаващата в тази насока работа на автора идва написването и на второ – преработено и допълнено издание на книгата.
Медико-социалната значимост на ревматоидния артрит (РА) и диагностично-лечебните проблеми поради все още неизяснената етиология на заболяването отправят предизвикателства към съвременната медицина и нейните изследователи. Може да се твърди, че в рамките на последното десетилетие в България фундаменталните проучвания на д-р Зл. Коларов по проблема нямат аналог. Негов авторски принос е класифицирането на патогенните фактори при РА на генетични, клетъчни, хуморални, медиаторни, ензимни и други. В монографията са разгледани модерните схващания за мястото и ролята на всички тях при развитието на ревматоидния артрит. Представени са биологичната им същност, ролята им при възникването на имуногенната възпалителна реакция и конкретното им проявяване при тази болест. Подробно са отразени световните постижения в последните десет години, резултатите на български изследователи, проучвали различни аспекти в патогенезата на ревматоидния артрит, и резултатите от изследванията на автора.
Относно изчерпателността и актуалността на поднесената информация гаранция дава богатата библиографска справка (над 500 заглавия), чувствително увеличена след първото издание. Особено достойнство на второто издание на монографията обаче са собствените проучвания на автора, тъй като в областта на генетичните фактори и имунопатологията всяка популация е уникална и изследванията за различните етноси не дублират, а допълват данните и изводите от разработките в други страни.
Предназначена за лекарите от общата практика, интернисти, ревматолози и студенти, книгата е с единствения недостатък да е отдалечена от реалните проблеми на практикуващия лекар поради голямото изобилие на фундаментални постановки, които макар и интерпретирани, остават извън интереса на тези, които не са си поставили за цел задълбоченото проникване в тази тясноспециализирана материя.
В заключение считам, че настоящият труд трябва да бъде издаден.

София, 19.06.1999 г.
Рецензент:
Проф. д-р Й. Шейтанов, д.м.н.


« Обратно