„ТРИО ОТ АВТОРИ ПРЕДСТАВИ СВОЯ КНИГА“
„ПРЕМИЕРА НА „ШАНТАВИ ИСТОРИИ ИЛИ ГРЕШКАТА Е НЕИЗБЕЖНА“ (фамилна фантастика), Жанет 45, 2015
Автор: Анжела Димчева
Ето това не се беше случвало в литературното пространство – този обръгнал откъм всякакви изненади български литпейзаж преживя своя апогей...
На 24 март 2015 г. във Vivacom Art Hall фамилия Коларови – Златимир, Валя и Калин – представиха своята съвместна книга от 15 разказа „Шантави истории или грешката е неизбежна“ (изд. „Жанет 45“, 2015 г.).
„Вие присъствате на една шантава премиера, заради една шантава книга и с едни шантави автори!“ – така анонсира събитието водещият – актьорът Иван Черкезов. И продължи: „Тъй като аз лежах при моя професор в отделението на ревматологията, му казах – професоре, моля ви, ще бъде още по-шантаво, ако аз сега избягам от болницата и отида да водя премиерата ви... За да бъде всичко в синхрон! Представям ви проф. Златимир Коларов (хем доктор, хем писател, издал седем белетристични книги и над десет медицински!), Валентина Коларова (кинорежисьор и сценарист) и Калин Коларов (ученик в Първа английска гимназия), техния син, техния бисер...“
Откъси от новия сборник прочетоха Иван Черкезов и поетесата Камелия Кондова, а Хайгашод Агасян се погрижи за музикалния тонус на публиката, изпълнявайки две песни по стихове на Недялко Йорданов – „Не остарявай любов“ и „Плащай само в краен случай“, и „Молба“ на Александър Петров.
Издателката Божана Апостолова влезе в типична за нея „комедийна“ роля (иронизирайки и себе си, и „професора по крака“, и публиката): „За първи път моето издателство прави този експеримент да пусне семейна книга. Най-много се радвам на Калин, досега нямах автор на 10 години. И не знам дали ще си оправи някога стаята, но има талант! Професорът е най-амбициозен, в състояние е по четири пъти на ден да ми звъни... А Валя има мощна фантазия, която е побрана в едни уж обикновени думи, но не виждаш нищо познато в нейния текст... Прочетете, ако трябва, дори два пъти тази книга, за да хванете нейните детайли и да разнищите съвременността докрай. А сега ви оставям в ръцете на Митко Новков, редактор на книгата.“
В анализа си литературният критик Митко Новков наблегна на няколко важни момента: първо, авторството на книгата, която той определи като семейна; второ, жанрът е фамилна фантастика; трето – това е книга-шок, която ни удря като с чук. Той говори още за изненадите, за нетривиалността на организацията на текста, за важните теми и послания на авторите: „Това е една шикозна книга, но и шоколадова книга, която се преглъща трудно, защото нещата вътре са сложни и тежки. Терминът „фамилна фантастика“ може да се прочете и като фаталическа фикция – разказите нямат край, те биха могли да се въртят безкрайно. Сякаш виждаме жив Уроборос – змията, която е захапала опашката си, т. е. абсолютната повтаряемост в случването на бита и вселената. Но какво е днес това перпетуум мобиле? То е някак увиснало, недъгаво, печално... Човечеството върви на провала, но на нас това не ни пречи да се смеем, защото тази книга е и закачка. Интересни са разминаванията между почерците на тримата: докторът е тежък човек – на него не му отива да разказва обикновени истории, той ги вижда винаги в библейския им смисъл и поставя под въпрос общото ни знание. Златимир не ни обещава кой знае какво, преди всичко ни кара да разберем себе си. Валя е абсолютният контрапункт – оформяне на човешкото и на земното в едни ирационални пространства – одухотворени, магически. Валя е шаман, разказва за един свят, който целият е душа. Това снема саркастичната и доста безнадеждна визия за човека и обществото, прави я по-мека. Ето я ролята на жената – да заглажда ръбовете, да бъде сфумато на видимото. Накрая, разбира се, идва Калин, който въздига погледа си към битието с ирония. Точно тя ни дистанцира и тушира патоса, драматизма...“
В края на премиерата проф. Коларов и Валентина Коларова отговориха на няколко въпроса от публиката и раздадоха автографи.
Текст и снимки:
Анжела Димчева
© Sofia Ars Net
Още за книгата:
Тук си партнират и допълват трима автори в 15 разказа с неочакван край, в които са намесени библейски личности, пусти селски къщи и едно софийско училище, което излита в Космоса... Провокативни сюжети със странни обрати, ирония, тънък хумор и потрес пред тъмната страна в душата на най-висшето творение на Бога са отличителните черти на книгата на фамилия Коларови.
Авторите поотделно са: Златимир – лекар, ревматолог, професор, автор на над 20 книги; Валя – кинорежисьор, преподавател в НАТФИЗ; Калин – ученик в Първа английска гимназия в София, подложен на интелектуален и битов натиск от майка си и баща си, но не го приема на сериозно. Това личи и от последния разказ, чието заглавие с предисловието към първия разказ на баща му определя и заглавието на книгата.
« Обратно