ОТВЪД ДУМИТЕ (предговори и рецензии) – КЛМН, 2021
НОВО ИМЕ В ПЛЕАДАТА НА ЛЕКАРИТЕ ПИСАТЕЛИ
Н. Г. Николов. Бъди щастлива (новели) – Издателска група България, 2014
Едно Куче, едно Градче, една Махала и девет съдби в девет изстрадани изповеди на хора от Градчето, от Махалата, отразени в калейдоскопа на живота... Така най-синтезирано може да се определи повестта „Бъди щастлива“ – първата художествена книга на доц. Николай Г. Николов, член на Съюза на писателите-лекари в България „Димитър Димов“. С безпределната си откровеност, емоционалност и самобитност, написана с учудващо за дебютант белетристично умение, тя нарежда автора й сред най-интересните лекари писатели в България в последните години. Оригиналността на книгата се засилва и от факта, че е онагледена със собствени графики. За разлитка от рисунките на Екзюпери в ненадминатия Малък принц, в рисунките на Николай Г. Николов всяко лице носи отпечатъка на своята съдба, своя индивидуален облик, несравним със съдбата и облика на другите, привидно далеч от разказаните истории, всъщност дълбоко художествено и емоционално свързани. Текстът и рисунките на книгата са безспорен израз на разностранния талант на автора.
Животът, като стар цигарин пред сергия за чудеса и шарени дрънкулки, държащ калейдоскоп, в който се отразяват невиждани неща, и кучето, като изповедник, поемащ в душата си човешката болка и тъга и отмиващо ги в реката, която влачи водите си покрай Ж.П. линията и гробището на Градчето, несъмнено са алегории с безспорна художествена наситеност, образност и самобитност.
От личен опит знам, че сблъсъкът с човешки съдби и откровения отеква в душата на лекаря творец със силата на камбанен екот, ехото от който се разпилява като звън от сребърни звънчета по поляните покрай Градчето и Махалата – символи на всичко онова, което ни обгражда и предопределя живота ни от раждането до смъртта, неща, с които лекарят се сблъсква ежедневно, неща, които д-р Николов е описал в книгата си с наблюдателността на художник, с умението на белетрист и с образността на човек, който го е съпреживял и има дарбата да го претвори с цветове и думи...
Безкористната любов и човеколюбие, все по-рядко срещани в живота, но все още живи и неизгасващи в душата на художника и лекаря, намират израз в простичкото човешко „Бъди щастлива!“, повторено библейски седем пъти. Така силно наситения емоционален край на повестта постига катарзиса – целта на всяка истинска творба.
« Обратно