ЗА ЧОВЕКА, БОЛЕСТТА И ОЩЕ НЕЩО... РЕВМАТИЧНИ БОЛЕСТИ ЗА ПАЦИЕНТИ. ОБЕДИНЕНО ИЗДАНИЕ (научно-популярна книга) – КЛМН, 2016
Тридесетипетгодишната ми лекарска практика като ординатор, асистент, доцент и по-късно като професор по вътрешни болести, кардиология и ревматология, от които двадесет и пет години като специалист по ревматични болести, ме е срещнала с хиляди болни, с хиляди човешки съдби на болни хора и техните близки, с хиляди въпроси за болестите и изхода от тях. Един от основните проблеми, на който се натъквам при тези срещи, е пълното непознаване на болестите от болните и близките им и тяхната безпомощност да се ориентират в сложните и деликатни ситуации по време на лечението и в периода на възстановяването. Това предопредели целта на книгата - да се разшири медицинският кръгозор и да се повиши медицинската култура на болните и техните близки, което е неизменно условие за правилно, последователно, целенасочено и ефективно лечение. Тя обединява и допълва три книги, публикувани в периода от 2001 до 2013 г. с общо заглавие „За човека, болестта и още нещо“ и подзаглавие, характеризиращо темата на съответната книга от поредицата, отразени в настоящагта книга съответно като „Част първа“, „Част втора“ и „Част трета“.
Първата част с подзаглавие „Размисли, съвети и препоръки“ разкрива сложните и многообразни отношения болест - болен и близки - болен, които предопределят в голяма степен резултата от лечението и изхода на болестта. Целта ми бе да провокирам болния да обмисли някои медицински, житейски, социални и битови въпроси, за да стигне сам до отговорите, които го касаят, а не да приеме безрезервно моите тези, т.е. да му помогна да намери своя индивидуален път в борбата си с болестта в житейския и социален смисъл на това понятие.
Във втората част с подзаглавие „Изследвания, лекарства, дози“ са разгледани основните клинични, лабораторни и инструментални изследвания при диагностицирането на ревматичните болести и средствата и методите за тяхното лечение. Предназначена е за справка и ориентиране в сложната медицинска материя, но не и за самодиагноза и самолечение!
Третата част с подзаглавие „Болести – симптоми и лечение“ разглежда причините за появата, симптомите, методите за диагностициране и лечението на най-честите ревматични болести. Всяка болест е представена по една и съща схема, по които се преподават, изучават и възпроизвеждат познанията за болестите изобщо – от определение до прогноза и профилактика. Това дава възможност болестта да се „огледа“ от различни, всъщност от всички възможни, страни.
За бърза и лесна справка в края са представени като допълнения:
• Нормалните стойности на лабораторните изследвания,
• Терапевтичните и максималните дози на най-често използваните в ревматологията лекарства,
• Речник на медицински термини и
• Азбучен указател.
На болните препоръчвам да прочетат изцяло първата част от книгата, от втората - нещата, които ги интересуват, а от третата - само текста за тяхната болест, тъй като запознаването с различни болести често води до излишни притеснения и самовнушения. За да спестя излишни притеснения на здравите любознателни немедици, решили да се запознаят с книгата, ще им препоръчам да не търсят в себе си проявите на описаните болести – има риск да открият невинни оплаквания, които да възприемат като прояви на сериозна болест и да накърнят силно и задълго психичния си комфорт.
На много места подчертавам, че най-добрият съвет може да даде само лекуващият лекар, който познава най-добре конкретните прояви на болестта в съответния момент при дадения болен и е в състояние да препоръча най-правилното поведение в случая, тъй като лечението трябва да отговаря на конкретните нужди на конкретния болен в конкретния момент, които са различни през различните периоди от живота на болния и в различните етапи от развитието на болестта.
И в края на увода нещо лично:
Бих я определил като трудна за написване книга – отнася се за втората и най-вече за третата книга от поредицата. Отне ми поне три пъти повече време в сравнение с написването ѝ като медицинска книга само за лекари. От една страна бе желанието ми е да представя сложната медицинска материя и терминология, да разкрия част от тайните на съвременната медицина, в случая скритата за болния страна на сложния диагностично-лечебен процес и да дам информация за болестта опростено и достъпно, понятно за повечето болни и от друга - да не плаша и притеснявам болните, дори обратното – да им вдъхна кураж, увереност и сили, че ситуацията не е безнадеждна, рисковете не са съдбовни и болният трябва да се мобилизира максимално, за да се пребори с болестта с помощта на своя лекуващ лекар. Съчетанието на тези два момента се оказа много трудно, защото, както е казано в Библията, „който трупа познание, трупа тъга“. Исках познанието да е основа за сила и надежда. Дали съм го постигнал? Това читателят ще каже...
« Обратно